Derbi za prvo mjesto u Madridu!

lipanj 10, 2019

KVALIFIKACIJE ZA EURO 2020:

ŠPANJOLSKA – ŠVEDSKA

Španjolska je osvojila tri velika natjecanja zaredom – Euro 2008. i 2012., te Mondial 2010., ali nakon toga je triput zaredom – razočarala. Pod vodstvom novog izbornika, Luisa Enriquea, “La Roja” je prošle jeseni krenula od – početka, u neminovni remont, ali naravno da ponovo ima generaciju prepunu talenta. Dosad je sve prošlo uz željene rezultate, iako igre i nisu bile baš za antologiju: svladali su Norvešku doma (2:1), a slavili na Malti (2:0), a u petak su uzeli još tri unaprijed upisana boda na Farskim Otocima 4:1. Zanimljivo da je dva pogotka zabio Jesus Navas, a jedan Sergio Ramos (uz to su domaćini sami upisali autogol). No, sve to dosad bilo je samo zagrijavanje, nema nikakve sumnje da je ovaj meč u ponedjeljak na madridskom “Bernabeu”, u domu Reala, pravi derbi skupine koji će odlučiti utrku za prvo mjesto, pobjeda bi domaćinima već sad širom otvorila vrata plasmana na Euro.

Švedska se proteklih godina uvrstila u “Prvu ligu” europskog nogometa, štoviše, dokazala da nije ovisna o Zlatanu Ibrahimoviću, i bez njega su stigli na SP u Rusiju, te stigli čak do četvrtfinala sa Engleskom. Vrlo dobro su dosad odigrali u skupini: na otvaranju je svladana Rumunjska (2:1), remizirali u nevjerojatno dramatičnom susjedskom ogledu sa Norvežanima u Oslu (gubili 0:2, preokrenuli na 3:2 i primili gol za 3:3 u 90.+7. minuti!). U petak su i Skandinavci imali lagan posao, u Stockholmu su sa 3:0 sredili Maltu. Claesson, Quaison (vodeći strijelci u ciklusu sa po 3 gola) i ostali učenici Jana Anderssona svakako nisu na razini domaćina, ali u 90 minuta mogu biti “tvrda kost”, jasno, remi bi vrijedio kao pobjeda.

Brojke: Španjolska je svladala Švedsku u zadnjem ogledu, na početku svog juriša prema trijumfu na Euru 2008., kad su svladali ovog suparnika sa 2:1.

(Foto: Guliver/Getty Images)